Učenje italijanščine je odlična priložnost, da poleg jezika spoznate tudi pestro italijansko kuhinjo. Ena izmed priljubljenih toskanskih solat je panzanella, ki nas osveži v poletnih dneh, sestavine pa lahko najdete na domačem vrtu in porabite star kruh.
Ime naj bi nastalo z združitvijo dveh italijanskih besed: »pan« (kruh) in »zanella« (globok krožnik, v katerem solato postrežejo).

Jed naj bi opevali že v 16. stoletju
Umetnik in pesnik iz 16. stoletja Agnolo Bronzino je že takrat v knjigi hvalil čebulo z oljem in kisom, postreženo na popečenem kruhu, na naslednji strani pa govori o solati s čebulo in kumarami, kar pogosto razlagajo kot opis panzanelle.
Recept za panzanello
Sestavine
- 8 velikih paradižnikov
- 1 rdeča čebula
- 1 limona ali kis
- 4 žlice olivnega olja
- nekaj rezin starega kruha
- ščepec soli
- ščepec mletega črnega popra
- šopek sveže bazilike
Priprava vam bo vzela le nekaj minut!
Najprej na kocke narežemo kruh in ga popečemo na olivnem olju. Ko je kruh zlatorumene barve, ga damo v skledo. Paradižnike operemo in odstranimo peclje ter narežemo na krhlje ali kocke, nato pa jih dodamo kruhovim kockam. Čebulo olupimo in narežemo na kolobarje ter damo v skledo. Vse skupaj prelijemo z olivnim oljem in limonovim sokom ali kisom ter posolimo in popopramo. Vse skupaj dobro premešamo in pustimo stati približno deset minut, da se vsi okusi dobro povežejo. Potresemo z nasekljano baziliko in panzanella je pripravljena.

Pripravite si svojo različico
Čeprav je danes glavna sestavina te solate paradižnik, pa je panzanella do 20. stoletja temeljila na čebuli in ne na paradižniku. Sodobna panzanella je navadno narejena iz starega kruha, namočenega v vodi, čebule, paradižnika, olivnega olja, kisa, soli in popra, pogosto pa dodajo tudi kumare in baziliko. Včasih se uporabljajo tudi druge sestavine, recimo zelena solata, olive, mocarela, belo vino, kapre, zelena, korenje, rdeče vino, tunina, peteršilj, meta, a firenški tradicionalisti takih dodatkov ne sprejemajo.
Učenje italijanščine z Lingulo
Učenje italijanščine v jezikovni šoli Lingula je dobra priložnost, da spoznate italijanske kulinarične dobrote, znanje italijanščine pa vam bo zagotovo prišlo prav pri prebiranju receptov v italijanščini.
Imate vprašanja o učenju italijanščine, vas zanima več?
Pokličite nas na 080 23 52 ali pa nam pišite na info@lingula.si. Z veseljem vam bomo svetovali.