Ko pomislite na Italijo, si verjetno predstavljate sonce, sproščen utrip toskanskih vasic in – seveda – božansko hrano. Učenje italijanščine je odlična priložnost, da poleg jezika spoznate tudi srce italijanske kulture – njeno kulinariko. In panzanella je kot nalašč za to!
Kaj je panzanella?
Panzanella ni le solata – je poletje na krožniku. Je stara toskanska jed, ki je nastala iz preprostosti in domiselnosti: kako porabiti star kruh? Odgovor: dodamo mu svežo zelenjavo, kanček olivnega olja in ščepec italijanske čarobnosti.
Ta osvežilna solata je kot ustvarjena za vroče dni, saj združuje vse, kar imamo poleti radi – paradižnike z domačega vrta, aromatično baziliko in hrustljavo popečen kruh.

Od kod izhaja ime?
Ime naj bi izhajalo iz italijanskih besed pane (kruh) in zanella (globok krožnik, v katerem solato postrežejo). In res – ko zadiši po popečenem kruhu in olivnem olju, si jo je težko predstavljati postreženo drugače kot v veliki skledi s starinskim šarmom.
Jed naj bi opevali že v 16. stoletju
Umetnik in pesnik iz 16. stoletja Agnolo Bronzino je v knjigi hvalil čebulo z oljem in kisom, postreženo na popečenem kruhu, na naslednji strani pa govoril o solati s čebulo in kumarami, kar pogosto razlagajo kot opis panzanelle.
Pripravite si svojo različico
Čeprav je danes glavna sestavina te solate paradižnik, pa je panzanella do 20. stoletja temeljila na čebuli in ne na paradižniku.
Sodobna panzanella je navadno narejena iz starega kruha, namočenega v vodi, čebule, paradižnika, olivnega olja, kisa, soli in popra, pogosto pa dodajo tudi kumare in baziliko. Včasih se uporabljajo tudi druge sestavine, recimo zelena solata, olive, mocarela, belo vino, kapre, zelena, korenje, rdeče vino, tunina, peteršilj, meta, a firenški tradicionalisti takih dodatkov ne sprejemajo.
Del kulturne dediščine
Panzanella je postala pomemben del kulturne dediščine Toskane in se pogosto postreže na lokalnih praznovanjih, festivalih in dogodkih. Ni čudno, da si je utrla pot tudi na menije italijanskih restavracij po svetu.
Poskusite jo doma: recept za panzanello
🕒Priprava: 10 minut
🍽 Za 4 osebe
Sestavine:
- 8 velikih paradižnikov
- 1 rdeča čebula
- 1 limona ali kis
- 4 žlice olivnega olja
- nekaj rezin starega kruha
- ščepec soli in mletega črnega popra
- šopek sveže bazilike
Postopek:
- Na kocke narežemo kruh in ga popečemo na olivnem olju. Ko je kruh zlatorumene barve, ga damo v skledo.
- Paradižnike operemo in odstranimo peclje ter narežemo na krhlje ali kocke, nato pa jih dodamo kruhovim kockam.
- Čebulo olupimo in narežemo na kolobarje ter damo v skledo.
- Vse skupaj prelijemo z olivnim oljem in limonovim sokom ali kisom ter posolimo in popopramo, dobro premešamo in pustimo stati približno deset minut, da se vsi okusi dobro povežejo. Potresemo z nasekljano baziliko in panzanella je pripravljena.
Za panzanello lahko uporabite kar sestavine z domačega vrta.
Učenje italijanščine z Lingulo
Učenje italijanščine v jezikovni šoli Lingula je dobra priložnost, da prek pogovora spoznate italijanske kulinarične dobrote, znanje italijanščine pa vam bo zagotovo prišlo prav pri prebiranju receptov.
Prava doza adrenalina V Linguli smo razvili edinstven pristop za aktivne počitnice za otroke, ki združuje učenje jezika po govorni metodi, ki ga nagradijo vodne igre, mini olimpijske igre in druge sproščujoče vodne aktivnosti v Atlantisu.
Celostni pristop k učenju: Spodbujamo tako umski kot telesni razvoj. Prijetno utrujeni po učenju jezika se otroci sprostijo v Atlantisu ob plavanju, razposajenih vodnih aktivnostih in mini olimpijskih igrah.
Prilagojeno znanju otroka: Osebni pogovor učiteljice z vsakim otrokom, ki se je jezika že učil, omogoča, da je otrok v ustrezni skupini glede na svoje znanje.
- Izgubijo strah pred govorom: Lingulina učinkovita govorna metoda otrokom omogoča, da spoznajo tuj jezik na povsem drugačen način kot v šoli — pri nas so oni glavni govorci.
- Majhne skupine, več znanja: Majhne skupine pomenijo več sodelovanja in komunikacije, kar omogoča hitrejši napredek.
- Interaktivno učenje: Z zanimivimi vsebinami na interaktivnih zaslonih spodbudimo otroško radovednost. Kar vidijo in slišijo, lažje uporabijo v pogovoru.
- Pritegnemo pozornost: Učenje povezujemo s temami, ki resnično pritegnejo pozornost, zato se otroci raje in hitreje učijo. Dinamična in zabavna učna okolja zagotavljajo, da se ves čas nekaj dogaja in so otroci navdušeni nad odkrivanjem novega jezika.