Ligula
Skoči na vsebino
  Vsi članki

Potovanje po Siciliji – la dolce vita

Italija je zaradi bližine, lepote in dobre hrane čudovita destinacija za krajša potovanja iz Slovenije. Eden najbolj očarljivih delov sosednje države je zagotovo Sicilija, ki sem jo tokrat obiskala drugič, vsakič pa sem tam preživela po deset dni.

Lingula, ta jezična šola | Potopis po Siciliji

Na Sicilijo se lahko odpravimo z lastnim prevoznim sredstvom ali denimo z letalom iz Trsta ali Benetk. Če načrtujemo dovolj zgodaj, se da dobiti ugodne povratne letalske karte že za do 100 evrov.

Najbolj priporočljivo je načrtovati krožno potovanje, tako da prispete v Palermo in odidete iz Catanie.

Potovanje v antično zgodovino

Sicilija je otok (l'isola), katerega bogato zgodovino so zaznamovale različne kulture in civilizacije. Na Siciliji vidimo starogrške templje, rimske amfiteatre, normanske katedrale in arabske gradove. V kombinaciji z res prijaznimi domačini (abitanti locali), ki so tujcu (straniero) vedno pripravljeni pomagati, in nadvse okusno hrano je potovanje čisti užitek.

Palermo – čudovito mesto z neverjetnim utripom

Predlagam, da si vzamete vsaj tri dni, da ga raziščete. Strogi center si najlažje ogledate peš. Nikakor ne izpustite veličastne katedrale, Teatra Massima in številnih cerkva, spomenikov, palač ter parkov. Vredne ogleda so tudi Palazzo dei Normani, Cattedrale di Palermo in Teatro Politeama.

Poleg naštetih znamenitosti Palermu dajejo poseben čar mestne tržnice (mercato), kjer lahko okušamo odlično ulično hrano in uživamo v italijanskem načinu življenja, imenovanem La dolce vita.

Med najbolj znanimi tržnicami so: Vucciria, Ballarò, Mercato Capo. Obvezno poskusite: pannelle e crocchette, arancine, cannolli, pasta alla norma, cassata siciliana, parmigiana ...

Na tržnici lahko poskusite več različnih jedi, saj lahko od vsake naročite po malo. Ko boste naročali arancine, pazite, da v Palermu rečete: Buongiorno, vorrei un'arancina / due arancine, v Catanii pa: Vorrei un arancino/ due arancini …

Priporočam dva krajša izleta (la gita) v okolico Palerma:

  • Obisk svetišča Santuario di Santa Rosa, kjer je prelepa cerkvica, vklesana v skalo. Krajši sprehod vas pripelje do vrha Monte Pellegrino, ki ponuja čudovit razgled na Palermo.
  • Skok na plažo Mondello, ki je od centra oddaljena le nekaj kilometrov. Čudovito turkizno morje, peščene plaže, restavracije, bari ...

Monreale – skriti dragulj nedaleč od Palerma

Nekaj kilometrov od Palerma vabi čudovito mestece Monreale, ki ga krasita osupljiva stolnica Il Duomo di Monreale in slikovit samostan Monastero di San Benedetto. Po občudovanju res prelepe notranjosti stolnice si privoščite postanek za okusno kavo ali slasten sicilijanski sladoled (il gelato) in uživajte v čarobnem razgledu na okolico.

Monreale je idilično zasidran na pobočju Monte Caputo in ponuja panoramski razgled (la vista) na znamenito rodovitno dolino, imenovano La Conca d'oro (zlata školjka), kjer se razprostirajo nasadi oranževcev, oljk in mandljevih dreves.

Cefalù – pravljično obmorsko mesto

Kljub majhnosti Cefalù navdušuje s svojim čarom, ki ga najbolje spoznate peš (a piedi). Ozke ulice mesteca so polne kavarnic (caffetteria), trgovinic (negozio), picerij, restavracij, umetniških trgovin (negozi d'arte). Oglejte si osupljivo katedralo na vrhu vzpetine, obiščite mogočno skalo La Rocca di Cefalù ter raziščite razvaline gradu Il Castello di Cefalù.

Uživajte v nenehnem vrvežu uličnih trgov in kavarn ali pa se sprehodite ob slikoviti plaži in skozi ozke ulice.

Agrigento – zakladnica antičnih grških templjev

Agrigento leži ob južni obali Sicilije in slovi kot starogrški Akragas, ki je bilo eno od vodilnih mest v Veliki Grčiji. Tu obiskovalce očarajo ostanki starodavnega grškega mesta in slavna dolina templjev Valle dei templi, za katero si velja rezervirati nekaj ur, saj je ogled mogoč le peš. Če si dolino templjev ogledujete poleti, priporočam čimbolj zgoden prihod, saj med templji ni sence (l'ombra).

Lep je tudi sprehod (la passeggiata) po slikovitem mestnem jedru, kjer se je treba pripraviti na vzpon, kajti Agrigento leži na griču. Ne izpustite čudovitega nočnega razgleda na osvetljene templje.

Le nekaj kilometrov od Agrigenta je slavna apnenčasta pečina La Scala dei Turchi. Priljubljena je za fotografiranje (meni osebno se sicer ne zdi nič posebnega). Zagotovo je pogled nanjo lepši z morja kot s kopnega, sploh v sončnem vremenu ali sončnem zahodu.

Lep je tudi sprehod po dolgih peščenih plažah (la spiaggia di sabbia) nižje od mesta ob obali.

Namig: V Agrigentu poskusite sladoled v sladkem kruhu. (Buongiorno, vorrei il gelato in brioche, due gusti, cioccolato e pistacchio).

Starogrške Sirakuze in Ortigia

Sirakuze ležijo na vzhodni obali Sicilije in so eno najstarejših evropskih mest pod Unescovo zaščito. Najlepši del mesta je staro jedro na polotoku Ortigia s katedralo Cattedrale di Siracusa, ki se razprostira na glavnem trgu, Apolonovim templjem, gradom Castello Maniace in palačo Beneventano.

Tudi tukajšnja tržnica je očarljiva in res priporočam sprehod med stojnicami, polnimi sveže zelenjave (la verdura), sadja (la frutta), rib (il pesce), mesa (la carne) … Je pa odprta smo dopoldan med 8. in 13. uro. Morda celo ujamete mojstra v slavni paninoteki Caseificio Andreo Borderija, ki iz priprave sendvičev naredi pravi šov.

Zunaj starega mestnega jedra leži Arheološki park Neapolis, kjer je tudi Teatro greco, ki so ga za moj okus kar preveč obnovili, da lahko v njem prirejajo koncerte in gledališke predstave. V bližini so še slavna jama Grotta dei Cordari in Orecchio di Dionisio (Dionizijevo uho) ter Anfiteatro romano.

Uživamo lahko tudi ob obali, na sprehodu ali ob kopanju na mestnih plažah. Poleg starega dela mesta priporočam tudi ogled in sprehod po novejšem delu Sirakuz.

Očarljivo baročno mestece Noto

Noto, ki leži le uro vožnje od Sirakuz, je očarljivo baročno mestece, prav tako pod Unescovo zaščito. Takoj ob prihodu vas pričakajo vrata Porta Reale, na obširni ploščadi stojijo cerkev Chiesa di Santa Chiara, samostan Convento delle Benedettine, veličastna katedrala Cattedrale di Noto in palača Palazzo Nicolaci.

V trgovinah in lokalih v bližini se lahko povzpnete na terase in uživate v čudovitem razgledu na baročne zgradbe. Noto je res vreden postanka.

Če se v Notu znajdete spomladi (la primavera), ne zamudite posebne prireditve tretjo nedeljo v maju – imenuje se L'infiorata. Meščani takrat na ulicah ustvarijo prave slikarske umetnine s cvetjem in očarajo vse obiskovalce (il visitatore).

Ribiška vasica Marzamemmi

Ribiška vasica Marzamemmi je postala znana in zanimiva z Instagramom. Tudi mene so očarale čudovite fotografije, vendar je doživetje v živo še veliko boljše.

Na slikovitem glavnem trgu vas pričakajo tradicionalne gostilne in restavracije, znane kot locande in trattorie, kjer lahko uživate v okusnih domačih specialitetah (la specialità locale). V bližini Marzamemmi leži vasica Pachino, kjer raste najboljši sicilijanski paradižnik (il pomodoro).

Mondena Taormina

Taormina se razprostira na vrhu hriba med Catanio in Messino in slovi kot eno najbolj mondenih mestec na Siciliji. Središče je zaprto za promet, zato avtomobil parkirajte v eni od pokritih garaž. Priporočam, da si v Taormini vzamete čas in preživite tukaj vsaj eno noč, da lahko v večernih urah uživate v čarobnem sprehodu (la passeggiata) po mestu.

Ena najbolj osupljivih znamenitosti v Taormini je Teatro Greco, starodavno gledališče, ki ponuja dih jemajoč razgled na zaliv in vulkan Etno. Ne smete zamuditi niti obiska Villa Comunale di Taormina, čudovitega parka s prelepim cvetjem, ter stolnice Il Duomo di Taormina, ki stoji na osrednjem trgu in ponuja čudovit razgled na okolico. Po raziskovanju znamenitosti si privoščite postanek v baru, kjer strežejo najboljšo granito (granita con brioche con tuppo).

Poleg ogleda mestnega jedra toplo priporočam tudi spust, peš ali z gondolo, do otoka Isola Bella. Ob lepem in toplem vremenu pa se nedvomno splača uživati tudi na čudovitih plažah pod mestom.

Obmorska Catania

Catania, prav tako pod Unescovo zaščito, izžareva prefinjenost in bogastvo baročnega sloga. Glavne znamenitosti mesta najdete na trgu Piazza del Duomo, kjer kraljujejo katedrala, palača Palazzo degli Elefanti (Mestna hiša) ter palača il Palazzo dei Chierici. V cerkvi Chiesa della Badia di Sant’Agata se lahko povzpnete v kupolo in uživate v čudovitem razgledu na vulkan Etna.

Le korak stran od katedrale vas čaka tržnica Pescheria, kjer si lahko privoščite sveže ribje jedi in občutite živahno lokalno vzdušje. Glavna ulica v Catanii je Via Etnea, ki se vije proti vznožju Etne. Poleg teh znamenitosti so ogleda vredni tudi Teatro Massimo, Via dei Crociferi ter Il Monastero dei Benedettini.

Catania leži tik ob morju, zato je skok na plažo skoraj obvezen. Kjerkoli v mestu ste, se v ozadju dviguje mogočna silhueta vulkana Etna. In ne pozabite poskusiti lokalne sladice iris – prava poslastica, ki bo zadovoljila vaše brbončice.

Pred povratkom domov skočite še na lokalno tržnico in kupite dobrote po res ugodnih cenah – na primer kilogram pravih sicilijanskih pomaranč za manj kot en evro.

Ker je letališče (l'aereoporto) v Catanii majhno in v sezoni zelo obremenjeno, je dobro, da se pravočasno odpravite tja, saj boste kar nekaj časa čakali v vrsti za pregled.

Etna

Na Siciliji je obisk vulkana Etna tako rekoč obvezen. S svojimi delujočimi kraterji in slikovitimi pokrajinami ponuja nepozabno doživetje (l'avventura). Sprehodite se po poljih lave in uživajte v razgledih.

Na Etno se od izhodišča Rifugio Sapienza lahko povzpnete peš, s štirikolesniki (ob vodenem ogledu) ali gondolo. Pozimi pa lahko na Etni celo smučate. Poleg ogleda kraterjev priporočam tudi raziskovanje okoliških hribov, ki ponujajo osupljive razglede.

Življenje teče počasi, brez hitenja in pravil

Na Siciliji življenje teče počasi, brez hitenja in pravil. Če se odločite potovati z javnim prevozom, bodite pripravljeni na zamude (il ritardo), odpovedi (la cancelazione) in gnečo (la folla).
Kljub temu pa je sicilijanski način življenja nekaj, kar je vredno doživeti vsaj enkrat v življenju.

La vita è bella – dobra sicilijanska hrana

Cannoli je sladica, iz testa (kot za flancate), napolnjena s sladkano ricoto (stranski proizvod pri izdelavi sira) in potresena z oreški (pistacijo, mandlji). 
Arancinia/Arancino – ocvrta okrogla jed iz riža z različnimi nadevi, (arancina/o al burro –= z mocarelo in kuhanim pršutom, arancina/o al ragù – z ragujem, odlične so tudi s pistacijami –, Arancina al pictacchio e speck).
Panelle – tanke ocvrte rezine iz čičerikine moke.
Granita con brioche – to je tipičen sicilijanski zajtrk.
Pani ca meusa – to je sendvič z vranico, pečeno na žaru.
Pasta con le melanzane (pasta alla Norma) – testenine z jajčevci.
Involontini all siciliana – mesne roladice.
Melanzane alla parmigiana – gre za tipično jed južne Italije, osnova so melancani, paradižnik in mocarela. Nekateri jo pripravijo tako, da melancane najprej popečejo na žaru, drugi jih ocvrejo.
Peperonata – jed iz paradižnika in paprike

Sicilija skriva še marsikaj

Sicilija ponuja še mnogo drugih mest, vasic in pokrajin, ki jih je vredno obiskati: od prelepe starogške vile Villa Romana del Casale v Piazza Armerina do čudovitih mest zahodnega dela otoka, ki ga še nisem raziskala. Se že veselim. 

Brez italijanščine na potovanju po Siciliji ne gre

Če je Sicilija daleč, so jezikovni tečaji italijanščine na Linguli zelo blizu. Sredi aprila začenjamo kratke, 20-urne tečaje osnov jezik ali konverzacijo. Samo še do jutri lahko izkoristite 13-odsotni popust.  Več o hitrih tečajih in prijava.

Če vas zanima več, mi pišite na eva@lingula.si

1/2